Anahtar Kelimeler: DAVASINA ZEYTİN UZATTILAR

KAN DAVASINA ZEYTİN DALI UZATTILAR

Viranşehir'de, iki aile arasında yaşanan arazi anlaşmazlığı sonrası başlayan kan davası araya kanaat önderlerinin girmesiyle barışla sonuçlandı.

Dodukan aşiretine mensup Doğruyol ve Atçı aileleri arasında yaklaşık 2014 ve 2018 yıllarında 2 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok çok kişinin yaralandığı kavgaların arasında iki aile arasında husumet başladı. Barışa ikna olan iki aile, Cumhuriyet mahallesinde bulunan Malgir Taziye evinde bir araya gelerek, barışa el uzattı. Barış törenine Viranşehir Zahireciler ve Borsa Derneği Başkanı Remzi Atan, AK Parti Viranşehir İlçe Başkanı Ali Tekin, Kanaat önderleri, STK Üyeleri,iki aile bireyleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AK Parti Viranşehir İleç Başkanı Ali Tekin ise, veda hutbesi ile kan davalarına son verildiğine dikkat çekerek," Eğer biz peygamber efendimizin ümmetindensek, onun yolunda gitmeliyiz. Aramızdaki kan davalarına son vermeliyiz. Son aylarda ilçemizde onlarca insan hiç yerine kan davasına gitti. Artık buna yeter demeliyiz" dedi. Yapılan konuşmaların ardından iki aile bireyleri dua ve tekbirler eşliğinde barışa el uzatarak, husumeti bitirdi. Barış merasiminin ardından Başkan Atan ve iki aile büyükleri, pandemi den dolayı törene katılmayan Viranşehir İlçe Kaymakamı Ömer Dereci’yi makamında ziyaret etti. Kaymakam Ömer Dereci, duyarlılıklarından dolayı iki aile büyüklerini tebrik ederek, Barışta emeği geçenlere teşekkür etti.
Kaymakam Ömer Dereci, du

haber merkezi