URFA’DAN ABD’YE: MÜTTEFİKLİK ANLAYIŞINIZ BATSIN

..

Şanlıurfa’dan da, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı ile kurumun başkanı İsmail Demir'e ve üç çalışanına yaptırım kararı almasına tepkiler yükseldi.

Şanlıurfa’dan da, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı ile kurumun başkanı İsmail Demir'e ve üç çalışanına yaptırım kararı almasına tepkiler yükseldi.

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığından yapılan açıklamada “ABD'nin Ülkemiz Aleyhine Aldığı Yaptığı Yaptırım Kararları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Liderliğindeki  Büyük ve Güçlü Türkiye Refleksini Asla Etkilemeyecektir. Dört Bir Yanında Savaşın Olduğu Bir Coğrafya'da Ülkemizin Savunma Sistemini Güçlendirici Hamlesini Destekliyoruz.” Denildi. 
AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız "ABD'nin Müteffiklik Ruhunu Uymayan Yaptırım Kararlarını Kınıyorum.
Türkiye, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Liderliğinde Büyük ve Güçlü Bir Devlettir. Ülkemiz Gerek Savunma Sistemiyle Gerekse Yerli ve Milli Savunma Yatırımlarından Asla Vazgeçmeyecektir."göndermesinde bulundu.

İki dönem Şanlıurfa Milletvekilliği yapan eski Bankan Faruk Çelik ise tepkisinde “ABD’nin S 400 ile ilgili haksız yaptırım kararını kınıyorum. Ey ABD; Muadilini parasıyla verin dedik vermediniz. Aynı silaha sahip NATO üyeleri var dedik duymadınız. Müttefikiz konuşalım dedik, yaptırım kararı aldınız. Müttefiklik anlayışınız,adaletiniz batsın!!!”  ifadelerini kullandı.
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Şanlıurfalı Vildan Polat da  “ABD’nin Türkiye’ye karşı aldığı tek taraflı yaptırım kararını reddediyoruz. ABD, bu haksız ve yanlış kararları gözden geçirmeli, ön yargılı yaklaşımlardan vazgeçmelidir. Türkiye, savunma sanayi alanındaki hedeflerine ulaşmak için adımlarını kararlı bir şekilde atmaya devam edecek.” Açıklamasında bulundu.
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal da “ABD ‘nin Ülkemize karşı açıkladığı yaptırım kararlarlarını şiddetle kınıyorum. Ve ısrarla diyorum ki; Başaramayacaksınız. Diz çöktürmezsiniz. Ezanlarımızı susturamazsınız “şeklinde tepkisini koydu.

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı, yaptığı açıklamasında Türkiye'ye Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi yüzünden CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında yaptırım uyguladığını duyurdu. Böylece Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptırım listesine alındı. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak, ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.  Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yanı sıra, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Serhat Gençoğlu ile Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit de yer aldı.

haber merkezi