Başkan Soylu; Çocuk ve Gençlerimizi Gençlik Merkezleri ile Topluma Kazandıracağız

..

Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, bir yörenin gelişmişlik düzeyinden söz ederken eğitimin en önemli kriterlerden birini oluşturduğunu, bu nedenle gençlerin eğitimle topluma kazandırılması ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasına yönelik projelerin öncelikleri arasında yer aldığını bildirdi.

“Ceylanpınar’ımız da Madde bağımlısı gençlerimiz var, bu gençlerin ellerinden tutup onları bu illetten kurtarmamız lazım” diyen Başkan Feyyaz Soylu, bununla ilgili projelerinin bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

 “İlçe kaymakamımız Cüneyt Caner bey de bu konuda çok hassas. Bu hassasiyeti için kendisine teşekkür etmek istiyorum.  Şu anda kaymakamlığımızın ve bizim belirlediğimiz metruk binalar var.  Bağımlıların uğrak yeri haline gelmiş bu metruk binaları yıkıyoruz. Elimizden geldiğince bu gençlerimizi Diyarbakır Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) ve Şanlıurfa Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’ne (AMATEM) gönderiyoruz.”

BAŞKAN SOYLU, SORUNU BAKANLIĞA DA TAŞIDI

Başkan Soylu, Şanlıurfa’nın “Peygamberler Şehri” olduğunu, birçok tarihi değeri bünyesinde barındırdığını, sadece il merkezinin değil il genelinin topraklarından tarih fışkırdığını belirterek, şunları kaydetti:

 “Bunların hepsi çok değerli ama bana göre bundan da önemli olan çocuk ve gençlerimizdir. Bundan dolayıdır ki değerli milletvekilimiz Mehmet Ali Cevheri’nin girişimleriyle Kültür Bakanımızdan randevu alıp görüşme yaptık. Birçok belediye başkanımız da aynı toplantıda yer aldı. Ben buradaki görüşmede tarihi değerlerimizden önce gençlerimizin topluma kazandırılması için yapılmasını planladığımız Kültür ve Gençlik Merkezlerinden söz ettim. Çünkü, uyuşturucu ve alkol dediğimiz illet 12 yaşından 60 yaşına kadar olan birçok insanımızı esir almış. Buna seyirci kalmamız mümkün değil."

Bu ihtiyaçtan dolayı Kültür Bakanından gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak, topluma kazandıracak projelerden söz ettiğine vurgu yapan Başkan Soylu, “İçerisinde çok amaçlı kültür merkezleri, okuma salonları, gençlik merkezleri olan mekanlar kuracağız. Bunları ilçemize kazandırırsak geleceğimizin teminatları için ciddi bir kazanım olacak. Tarih önemli ama gençliğimizin elden gitmesine göz yumamayız” diye konuştu.

Geçmiş dönemde yapımına başlanan ancak yarım kalan iki tane Kültür Evi’ni ilçe halkına kazandırdıklarını belirten Başkan Soylu, şu anda pandemi nedeniyle faal olmadıklarını ancak, pandemi sonrası buraların aktif olarak değerlendirilmekle kalmayıp, sayılarının da artırılacağını ifade etti.

Soylu, “Ensar Mahallesi Bayan Kültür Evimizin yer ve duvar fayansları döşenerek iç ve dış duvar boyaları tamamlanınca nezih bir hale geldi. Aynı zamanda Bahçelievler Mahallelerimizde yer alan Bayan Kültür Evimizin kaba ve ince sıvası yapılarak yer ve duvar fayansları döşenerek badanası yapıldı” bilgisini verdi.

HER ŞEY GENÇLERİMİZ İÇİN

İlçede lise öğrenimini bitiren öğrencilerden Beden Eğitimi öğretmenliğine hazırlık yapanlara salon ve ekipman desteğinde bulunduklarını da belirten Başkan Feyyaz Soylu, “Spor sınavları esnasında bu gençlerimizi Türkiye’mizin dört bir köşesine belediyemizin ulaşım imkanları ile götürüp konaklatıp, sınavlarına koyup, tekrar anne ve babalarına sağ salim teslim ediyoruz” dedi.

ÇOK AMAÇLI SPOR KOMPLEKSİ

Soylu, “İlçemizde Çok amaçlı Spor Kompleksi yapmak istiyoruz projesi hazır. Ancak bu tesisi yapacağımız yer konusunda sıkıntılar yaşamaktayız.  Bunun için girişimlerimiz devam ediyor. Yer konusu çözülür çözülmez spor kompleksimizi yapacağız” müjdesini verdi.

Başkan Soylu, Suriye sınırının sıfır noktasında bulunmalarından dolayı da bir takım sorunlar yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Akçakale ve Suruç ilçelerimizde sınırın sıfır noktasında ancak, Ceylanpınar ile Resulayn arasındaki mesafe çok kısa. Bir taş atınca ulaşacak mesafe söz konusu. İlçemiz bu konuda çok bedel ödedi. Bugüne kadar 300 ya da 400 mühimmat patladı. İki tane evladımızı şehit verdik.  Biz bu konuda yaşadığımız sorunlarımızı da değerli bölge milletvekillerimiz ve AK Parti İl Başkanımızın vasıtasıyla Ankara’ya taşıyıp çözümler arıyoruz.

Ben 28 yıldır siyasi yaşamımda şunu gördüm ki; devletimize makul projelerle giderseniz karşılık buluyorsunuz.  Hiç olmayacak bir şey yoktur. Milletvekillerimiz de konuya hassas davranıyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bakanlıklarımızın genel müdürleri de son derece duyarlı yaklaşıyor. Bu nedenle ilçemizin talepleri için bir ayağımız Ankara’da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

ceylanpınar gazetesi