ŞANLIURFA’DA YAŞANMIŞ BİR HİKÂYENİN ŞİİRİ: ZİLAN

Şanlıurfa’da yanmış bir hikâyeyi anlatan “Zilan Şiiri’ni yazan Türkiye’nin çok yakından tanıdığı Avukat Celal Ülgen, o şiirin öyküsünü anlattı.

Pınar Ayhan’ın YouTube kanalındaki programına katılan Celal Ülgen, Zilan Şiirinin tüm detaylarını anlatırken “O şiir benim önüme geçti. Okuyanlardan da hiç telif hakkı istemedim” dedi.

DENİZ GEZMİŞ’İ URFA’YA GETİRDİĞİ VE SU MİTİNGİ YAPTIKLARI YILLAR

Olayın 1968 yıllarında yaşandığını ve 12 yaşında Zilan’ın, bir ağaya üçüncü kuma olarak verildiğini anlatan Avukat Celal Ülgen şiirin öyküsü ile ilgili şunları söyledi;”  “1966-67  yıllarında daha 68 olayları başlamıştı. Fakülte’den yaz tatillerinde eve gelirdim. Urfa’da da aynı Diyarbakır sokakları gibi sokaklar dardır. Bizim evin karşındaki evin penceresi açılır. Bir kız çocuğu dilini çıkartır. Geri kaçardı.12 yaşında bir kız. Bazen aşağı iner, sek sek oynar. Ben o yıllar Deniz Gezmiş’i, Mehmet Camtekin’i, Osman Safet Arolat’ı Urfa’ya getirdim. Orada gezdirdim ve Su mitingi yaptık. Çok genç öğrencileriz. Sonra o kız çocuğunu göremedim. Anne dedim. Zilan yok. Gözükmüyor dedim. Geldiğim de ya bir dil çıkartırdı. Ya da bir oyun oynarken görürdüm dedim. Annem ‘Ya sorma oğlum. Onu bilmem hangi köyün ağasına üçüncü kuma olarak vermişler. Korkunç bir şeydi ve onu o zaman yazdım.”