Başkan Gülebak’tan Belediyelerin Basın Mensuplarına Karşı Tutumuna Sert Tepki

.

YEREL 8.07.2024 10:05:00 434 0
Başkan Gülebak’tan Belediyelerin Basın Mensuplarına Karşı Tutumuna Sert Tepki

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, belediyelerin basın biriminde çalışanlara yönelik mobbing uygulamasına sert tepki gösterdi.
Mart ayında gerçekleşen yerel seçimlerin ardından halk, kendini yönetecek yerel yöneticilerini belirledi. Şanlıurfa’da DEM Partisi adayları 7 belediyeyi kazandı. Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit’in istifa etmesiyle DEM Partili belediye sayısı 6’ya düştü.


Bozova’da tek sarı basın kartına sahip ve 3 yıl 4 aydır belediyenin basın biriminde görev yapan Abdurrahman Elçi, seçimlerin ardından temizlik işlerinde görevlendirildi. Bu görev değişikliği, Dem partisinin ilçede kazandığı seçim sonrası hızlı bir şekilde uygulandı. Gazeteci Elçi, Ramazan Bayramı öncesinde izne ayrıldı ve dönüşünde kendisine park ve bahçeler müdürlüğünde görevlendirildiği tebliğ edildi.
Önce Ceylanpınar Belediyesi’nde gazeteci Şafak Sağ, basın biriminden alınarak temizlik işleri müdürlüğüne görevlendirildi. Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, bu durumu öğrenir öğrenmez belediye eş başkanlarıyla iletişime geçerek bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Ancak durum kısa süre içinde düzeltileceği söylentisi üzerine belediye eş başkanları, gazetecinin iş akdini sonlandırdı.
Bozova Belediyesi, Bozova’da tek sarı basın kartı olan ve aynı zamanda 3 yıl 4 aydır Bozova Belediyesi basın biriminde görev yapan gazeteci Abdurrahman Elçi’yi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne görevlendirdi.
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, basın çalışanlarının bu kadar değersiz görülmesine tepki gösterdi.
Basın mensuplarını günah keçisi olarak görmekten vazgeçin” diyerek sert bir açıklama yapan Gülebak konuyla ilgili şunları söyledi: “Basın camiasında önemli çalışmalar gerçekleştirmiş arkadaşlarımızın bu şekilde muamele görmesi bizi derinden üzmektedir. İşlerini layıkıyla yapan arkadaşlarımız zorla başka birimlere gönderilerek büyük bir vefasızlıkla karşılaşmışlardır. Cumhurbaşkanlığı onaylı sarı basın kartı sahibi olan meslektaşlarımızın başka birimlerde görev yaparken fotoğraflarının çekilip belediyenin resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanması kabul edilemez bir durumdur. DEM Partili belediyelerin basın mensuplarını günah keçisi olarak görmekten bir an önce vazgeçmeleri gerekmektedir. Bu yapılan yanlışları kınıyor, basın emekçilerimizin yanında olduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum.”